Porady
/
/
Domy mobilne a wymagania do spełnienia
Dom mobilny Wenus 70 - Kieryk domy mobilne

Domy mobilne a wymagania do spełnienia

Poniżej znajdziecie Państwo kilka ogólnych informacji dotyczących budowy domów mobilnych w Polsce o powierzchni od 35m² do 70m².

  1. Przepisy prawne 

Dom mobilny jako budynek całoroczny można postawić na działce budowlanej lub rekreacyjnej. Domy mobilne do 35m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Wymagane jest jedynie zgłoszenie zamiaru postawienia domku na swojej działce do odpowiedniego Starostwa Powiatowego.
W przypadku domów mobilnych całorocznych powyżej 35m2 pozwolenie na budowę może okazać się konieczne. Jeśli potraktujemy taki domek jako obiekt tymczasowy pozwolenie na budowę nie będzie niezbędne, jednak wtedy konieczne będzie przenoszenie go przynajmniej dwa razy w roku na inną działkę.
W przypadku domku letniskowego do 70m2 istnieje przepis, który zezwala na postawienie domu na zgłoszenie. Oznacza to, że pozwolenie na budowę w takim przypadku nie jest wymagane, wystarczy jedynie zgłosić planowany projekt do odpowiedniego organu.

Biorąc pod uwagę nieprecyzyjność przepisów prawa budowlanego w każdym przypadku polecamy udać się do Starostwa Powiatowego, pod które podlega nasza działka, aby uzyskać więcej informacji. 

  1. Warunki urbanistyczne

Przy budowie domów letniskowych ważne jest zwrócenie uwagi na warunki urbanistyczne obowiązujące w danym obszarze. Plan zagospodarowania przestrzennego określa czy i w jakim miejscu można budować domki letniskowe. W niektórych obszarach istnieją specjalne strefy przeznaczone dla tego typu zabudowy.

  1. Ograniczenia gruntowe

Należy także sprawdzić czy działka, na której planowana jest budowa domu mobilnego spełnia wymagania dotyczące warunków gruntowych. W niektórych przypadkach mogą istnieć ograniczenia związane z typem gruntu czy obszarami chronionymi.

  1. Kanalizacja i woda

Podczas budowy domku letniskowego należy zadbać o dostęp do kanalizacji i wody. W zależności od lokalizacji i przepisów, może być konieczne spełnienie określonych norm sanitarnych, co obejmuje dostęp do systemu kanalizacyjnego lub zainstalowanie odpowiedniego systemu szambowego.

  1. Energia elektryczna

Zapewnienie dostępu do energii elektrycznej również jest kluczowym elementem. W niektórych przypadkach może być konieczne podpisanie umowy z lokalnym dostawcą energii elektrycznej i wykonanie niezbędnych instalacji.

  1. Właściwości energetyczne

W ostatnich latach rośnie także znaczenie kwestii związanych z efektywnością energetyczną. W związku z tym, warto zastanowić się nad zastosowaniem ekologicznych technologii budowlanych, które mogą przyczynić się do oszczędności energii.

Pamiętajcie Państwo, że powyższe informacje mają charakter ogólny. Zalecamy skonsultowanie się z miejscowym urzędem gminy lub skorzystanie z pomocy prawnika budowlanego, aby uzyskać najbardziej aktualne i precyzyjne informacje dotyczące budowy domku mobilnego o określonych parametrach.

Jesteś zainteresowany budową swojego domu? Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty domów mobilnych.